Flipped the Icy Middle Finger

‘Tis the season.

downsized_1013090712The season in which North Country Residents start to think about propane suppliers. If they’re lucky. Obviously, if you have some company’s tank sitting outside your house, you’re obliged to go with them. If you own your own tank, or if you’re establishing new service, you have a choice. And here’s what I have discovered – the rates for propane and installation vary infuriatingly and wildly. 

propane_001We’re getting tired of constantly taking our 30lb RV propane tanks to be refilled, so we decided we need a big tank. Refilling our onboard RV propane tanks at the hardware store is costing us $3.59 per gallon. Besides inconvenient, that’s too much. My yellow pages revealed six local propane companies in the area. I wrote off one because I had heard bad things. Coupled with awful online reviews, I crossed that one off and called the remaining five. 

I called AmeriGas Propane at (891-3172) all afternoon for two days, but no one was in the office – I kept getting transferred to the national emergency call center thingamajig. Also no luck reaching anyone at Suburban Propane (891-1515). Granted, I only tried Suburban a few times in an hour, but the phone just rang and rang. 

Big D Fuel Inc  (891-1900) was the first call in which I gained actual information. I was told that my propane would cost me $2.549 per gallon (or, about $255 for a 100 gallon tank). Plus $60 per man, per hour for hookup. This rate is based on using 800 gallons of propane through the season. Now, I am the first to admit that I can be hopelessly optimistic, but that’s 150 gallons of propane per month. We’re currently using about 42 gallons per month. I know it’s going to get much colder, but I do wonder if we could possibly use 150 gallons per month in a little 350 square-foot RV. I suppose it’s possible, but … $2.59 a gallon is really high. Plus, ya know. Paying for the installation. 

Hyde Fuel (891-7246) blew all the others out of the water in the high-price department. $165 for the tank, $65 for the regulator, $115 or so for set up, and a whopping $3.75 per gallon for propane. That’s just about twice the best price I was quoted. How is this even possible?!

Which bring us to the friendly and more affordable Griffith Energy (891-1910). The boss is coming out (for free) to check things out before we proceed. He’s going to take a look at my through-the-wall direct vent cabin heater too, to see if it can be easily hooked to the same line. No charge for installation as long as it’s not complicated and it doesn’t take longer than two hours. The propane price per gallon? A special rate of $1.599 for the first tank fill, and $1.99 thereafter. 

As for the expensive companies – C’mon. Do I look like I just fell off the city bus? I suppose a few of these places could have made an assumption that since this was new service (and an RV), I maybe didn’t know what I was talking about. But honestly – Wouldn’t I call around? They must be aware of their competitors’ rates. Up to $200 more per month and/or a requirement that we use over a particular amount of propane? And pay for them to place the tank? Please

edenPureGen3_1000In the what-if-we-supplemented-with-electric department, I investigated the trendy and much touted EdenPure infrared heater. This thing is supposed to be the best thing since who-knows-what. Evidently, it ain’t all that. (I was disappointed – I wanted one.) The claim is that the thing will heat 1000 square-feet (far more that an RV). And the housing doesn’t get hot. Perfect. Except for it’s $400, and most folks claim it’s not much different that any other new-fangled large space heater. A lot of words get tossed around about these things, mostly from my Ace Hardware salesman – “pennies an hour.”

Well, yes. But, so what? The 1500w model would cost about .27 per hour to run, at our local electric rates. Running that 1500w model 24/7 would cost you about $194 per month. Add to that the $400 it cost you to buy it. You get the idea.

At any rate, my theory was at least proven – Heat takes energy and money no matter how it’s created, and there aren’t any magic wands or shortcuts. Most experts report that the Eden Pure is not much different that a quality $50 whatever-model from your local store. Consumer Reports’ #1 ranked heater? The Honeywell Electric heater HZ-519 … at just $60. DeLonghi heaters and oil-filled radiator style scored well also. 

So, we figure we’ll be toughing out the cold season with Griffith Energy for our propane, and a a little portable floor model from Target or somesuch. Happy heating!


 


Advertisements

7 Comments

Filed under adirondacks

7 responses to “Flipped the Icy Middle Finger

  1. Don’t forget the wool socks, sweaters and hats! After the initial investment, they provide free heat. 😀

  2. themac

    We have propane heat for our domestic hot water and infloor heat. We get a discounted rate since the propane is used to heat the house and not the oven only. We use Big D. They own our butt since we have their 500 gal. gas pill. We fill up in the spring and maybe once in the winter. Just as long as you give them 10 day notice, there’s no delivery fee.

  3. Ahhh,… you decided on the obvious best choice for your area. I’m also a happy Griffith customer. Been one for many years. I have a small oil filled radiator for the camper (another story for another day…) and even on low setting keeps it toasty after getting up to temp. You should be just fine now!

  4. “Flipped” for sure. Funny how we just move from one season to the next so fast.

    Interesting info. Strange how some folks go about doing business.

  5. We have propane too at the cabin and there were only 2 companies to choose from when we first built. Glad you were able to find a good company!

  6. Glad to hear someone else not drinking the Edenpure kool-aid.

    Good for you for tracking down the cheapest propane supplier. It’s that frustrating time of year when we all stare heat-source costs in the eye and try not to flinch.

    Apparently I’m grumpy today… yikes!

  7. We got an Edenpure on sale several years ago. I admit it doesn’t heat like the ads claim. And it certainly doesn’t use “pennies” a day (how many pennies make up “dollars”?) but I do like it because it is quiet and we can stack things (or sit) on the top. I don’t worry about fire with it, either. It’s not worth the price, but since we have it, we enjoy it – we call it our electric fireplace. You chose wisely.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s